Vsem prijavljenim šolam se še enkrat zahvaljujemo za izkazano zanimanje in prijavo na brezplačna izobraževalna doživetja o skritih pasteh spleta Spletne brihte, ki jih ponuja A1 Slovenija v sodelovanju z zavodom Varni internet. Zanimanje za program je bilo izjemno, prejeli smo veliko število prijav in veseli nas, da je bila med njimi tudi vaša. Kljub želji, da bi že letos obiskali vse prijavljene šole ter njihovim učenkam in učencem predali potrebna znanja in veščine za življenje na spletu smo na koncu izbrali naslednjih 26 šol:
OŠ Sečovlje, OŠ dr. Aleš Bebler-Primož Hrvatini, OŠ Deskle, OŠ Branik, OŠ Podgora Kuteževo, OŠ Rudolfa Ukoviča Podgrad, OŠ 16. decembra Mojstrana, OŠ Simona Kosa Podbrdo, OŠ Prevole, OŠ Komandanta Staneta Dragatuš, OŠ Podzemelj, OŠ Tržišče, OŠ Mirna, OŠ Prežihovega Voranca Ravne na Koroškem, Druga OŠ Slovenj Gradec, OŠ Sladki vrh, OŠ Korena, OŠ Jakobski dol, OŠ Planina pri Sevnici, OŠ Janka Ribiča Cezanjevci, OŠ Gornji Petrovci, OŠ Šalovci, OŠ dr. A. Trstenjaka Negova, OŠ Franceta Prešerna Črenšovci, OŠ Simona Jenka Smlednik.
Učenci od 7. do vključno 9. razreda
Ker so mladostniki zaradi pomanjkanja izkušenj ena najbolj ranljivih skupin uporabnikov spleta in so zato še v večji meri izpostavljeni različnim vrstam neprijetnostim, zlorabam in nasilju, predvsem na družbenih omrežjih (Tik Tok, Snapchat, Instagram, Discord), jih želimo, na podlagi različnih primerov objav na družbenih omrežjih, spodbuditi h kritičnemu razmisleku o vrstah digitalnih sledi, ki jih kot posamezniki puščajo za sabo. Z razvitim kritičnim pogledom bodo mladostniki sposobni razločiti med pozitivnimi in negativnimi digitalnimi sledmi. V duhu spodbujanja učinkovite uporabe spleta želimo namreč mladostnikom sporočiti, da družbena omrežja niso nujno samo slaba – slaba pa je lahko njihova nespametna uporaba. Na izobraževalnem doživetju mladostnike opolnomočimo za konstruktivno reševanje problematičnih situacij in jim predstavimo pomembnosti ter možnosti iskanja pomoči. Introspekcija jih spodbudi, da pridobljenih znanj v učilnici, ne ignorirajo, temveč jih ponesejo v svoj vsakdan.Cilji izobraževalnega doživetja:
Pomembne podrobnosti doživetja
Trajanje aktivnosti: 2 šolski uri/razred
Starostna skupina: Učenci od 7. do vključno 9. razreda
Pridobljene veščine: Digitalne sledi, digitalna zasebnost, kritično razmišljanje, spletna varnost.
Učenci od 4. do vključno 6. razreda
Prvi koraki v svet spleta bi se vedno morali začeti s podukom o varnosti. Še posebej pomembno je, da so tudi naši najmlajši uporabniki spleta seznanjeni s tem, kaj o sebi smemo in česa ne smemo razkriti drugim uporabnikom spleta ter se tako izogniti morebitnim prevaram, zlorabam in spletnemu nasilju. Kako pa naj spletno nasilje prepoznajo naši najmlajši prebivalci digitalnega sveta? Predstavimo jim ga. Naučimo jih, kaj naj storijo, kadar jih sporočila ali objave na spletu zabolijo. Spodbudimo jih, da o tem nasilju spregovorijo - tudi takrat, ko se dogaja drugim. Pogovarjamo se o spoštovanju čustev in o tem, kako naj se obnašajo na spletu, da ne bodo sami nehote nasilni do drugih. Učimo jih sočutja do žrtev spletnega nasilja. V izobraževalnem doživetju bomo poskrbeli, da se bodo zavedali osnovnih pravil varne uporabe spleta ter s tem odrasli v odgovorne uporabnike spleta.Cilji izobraževalnega doživetja:
Pomembne podrobnosti doživetja
Trajanje aktivnosti: 2 šolski uri/razred
Starostna skupina: Učenci od 4. do vključno 6. razreda
Pridobljene veščine: Spletna varnost, digitalna zasebnost, spletno nasilje, kritično razmišljanje.
V izobraževalna doživetja bodo vključeni učenci od 4. razreda naprej in bodo deležni delavnice v času dveh šolskih ur na posamezni oddelek.
Izobraževanja se bodo izvajala v novem šolskem letu 2021/2022 v obdobju med septembrom in decembrom 2021.
Izobraževalni programi so pripravljeni in se izvajajo v skladu s smernicami digitalnega opismenjevanja prebivalcev EU DIGCOM 2.1.
Brez skrbi: Zabavno in igrivo bo!
Uporabnikom interneta pomagamo do ključnih znanj, ki so v dobi digitalne tehnologije nujna za varno, odgovorno in učinkovito brskanje po spletu. Pridružite se nam na blogu.
Potrebujete pomoč? Ne oklevajte, vprašajte nas preko elektronske pošte na info@varniinternet.si ali nas pokličite na številko 0590 72-990.